Υπεύθυνος

Άννα Χαραλαμπίδου

Π.Ε. 05

Απόφοιτος ΦΠΨ (Ψυχολογία)

Ψυχοθεραπεύτρια ειδικευμένη στην οικογενειακή συστημική θεραπεία

Συμβουλευτικός Σταθμός Νέων Δ.Δ.Ε. Δ΄Αθήνας

Υπεύθυνη: Άννα Χαραλαμπίδου

ΣΥΝΤΟΜΟ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ

Η κ. Άννα Χαραλαμπίδου είναι εκπαιδευτικός ΠΕ 05 Γαλλικών, του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και απόφοιτος του Ψυχολογικού Τμήματος Φ.Π.Ψ. του Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.  Έχει εκπαιδευτεί στη Συστημική Προσέγγιση, στην Οικογενειακή Συστημική Θεραπεία και στη Θεραπεία Ομάδας Ενηλίκων. Έχει εμπειρία υλοποίησης και συντονισμού  προγραμμάτων Αγωγής Υγείας που απευθύνονταν σε εφήβους, με θέματα όπως η ψυχική υγεία, η εφηβεία, το άγχος και οι διαπροσωπικές σχέσεις. Έχει συμμετάσχει σε προγράμματα Ευρωπαϊκών ανταλλαγών με μαθητές και μαθήτριες Δημοτικών Σχολείων . Έχει εκπαιδευτική και διοικητική εμπειρία. Επιπλέον έχει συμμετάσχει σε ομάδες Εποπτείας για Θεραπευτές και Συμβούλους. Έχει εκπαιδευτεί σε θέματα που σχετίζονται με το θεατρικό παιχνίδι, τη δραματοθεραπεία, τη σεξουαλική αγωγή, τα θέματα Ομοφυλοφιλίας στη Θεραπεία και τη Συμβουλευτική, τη βία στα σχολεία, τα σωματικά συμπτώματα, την επίλυση συγκρούσεων, τη διαχείριση πένθους, τη διαφορετικότητα, την παιδική κακοποίηση, την υιοθεσία και τις θεραπευτικές προσεγγίσεις, τις σχολές γονέων, τις εξαρτήσεις, τη Συμβουλευτική Ενηλίκων, καθώς και θέματα γύρω από την ψυχοθεραπεία με διεθνώς γνωστούς θεραπευτές (Salvador Minuchin, Mony Elkaim, Arnold Mindel, Karl Tomm, Carlos Sluzki, κ.α.)