ΤΟ 5ο Γ/ΣΙΟ ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ ΣΤΟ 2ο ΔΙΕΘΝΕΣ ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΣΤΗ ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ

ΣΤΙΣ 18 ΜΑΡΤΙΟΥ 2023 ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ - ΕΙΣΗΓΗΣΗ ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ/ΤΡΙΕΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΣΤΟ 2ο ΔΙΕΘΝΕΣ ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΣΤΗ ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ ΙΤΑΛΙΑΣ.

5ο Γυμνάσιο Παλαιού Φαλήρου:  "Πομπή των Μάγων"  Benozzo Gozzoli

5th Junior High Scool of Palaio Faliro:  "Procession of the Magi"  Benozzo Gozzoli

Σκοπός του 2ου Διεθνούς Μαθητικού Συνεδρίου είναι η γνωριμία των Ελλήνων και Ευρωπαίων μαθητών με τον θεσμό της Πολιτιστικής Πρωτεύουσας της Ευρώπης και ταυτόχρονα η ευαισθητοποίησή τους στο τεράστιο θέμα της Κλιματικής Κρίσης.

Στο 2ο Διεθνές Μαθητικό Συνέδριο έχει τεθεί ως Θεσμικός Εταίρος το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και λαμβάνει χώρα υπό την Αιγίδα του.> Επιπλέον έχει τεθεί υπό την Αιγίδα του Δήμου της Φλωρεντίας, της Ιεράς Μητροπόλεως Ιταλίας και Εξαρχίας Νοτίου Ευρώπης και του Ελληνικού Προξενείου στη Φλωρεντία.

EP-logo-patronage_RVB_EL

Giglio-3-GR

Chiesa-GR

Consulate-GR

Πολιτιστική Κληρονομιά & Περιβαλλοντική Συνείδηση

Η Φλωρεντία υπήρξε το λίκνο της Αναγεννησιακής Τέχνης το ΙΔ’ αιώνα και το πρώτο σημείο άνθισης Ελληνικών Γραμμάτων στη Δύση μετά τα σκοτεινά χρόνια του Μεσαίωνα.

Επιπλέον η Ευρωπαϊκή Επιτροπή συμπεριέλαβε την Φλωρεντία στις 100 Ευρωπαϊκές πόλεις που έχουν σκοπό να μετατραπούν σε κλιματικά ουδέτερες και έξυπνες πόλεις έως το 2030.