Eορτασμός Τριών Ιεραρχών

Στις 30.01.2023 και ημέρα Δευτέρα θα εορτάσουμε στο σχολείο μας  τους προστάτες των ελληνικών γραμμάτων, τους τρεις Ιεράρχες: Ιωάννη Χρυσόστομο, Βασίλειο Καισαρείας και Γρηγόριο Ναζιανζού. Κατά την ημέρα αυτή και σύμφωνα με τη σχετική εγκύλιο θα πραγματοποιηθούν οι δύο πρώτες ώρες του ωρολογίου προγράμματος και στη συνέχεια όλοι οι μαθητές/τριες θα μεταβούμε στον Ι.Ν. Αγίας Κυριακής όπου θα κάνουμε αρτοκλασία και θα διαβάσουμε την ευχή για τη Βασιλόπιτα. Στη συνέχεια θα επιστρέψουμε στο σχολείο όπου ανά τμήμα θα κόψουμε τη Βασιλόπιτα, προσφορά του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας και θα γίνει μικρό αφιέρωμα στους εορτάζοντες και στη σχέση τους με την εκπαίδευση. Στη συνέχεια οι μαθητές /τριες θα αποδεσμευτούν γύρω στις 12:00 και οι καθηγητές θα πραγματοποιήσουν την παιδαγωγική συνεδρίαση Α΄Τετραμήνου.

Οι Άγιοι Τρεις Ιεράρχες – kimintenia