Εικονική επιχείρηση & JA Greece

Στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων οι κ.κ. Σιδηροπούλου Μιμόζα (ΠΕ80), Χατζημανώλη Ειρήνη (ΠΕ08) και Λορέντζου Αναστασία (ΠΕ78) για τη σχολική χρονιά 2022-2023 έχουν οργανώσει εικονική επιχείρηση με τους μαθητές/τριες των τάξεων Γ1, Γ2 & Γ3.

Αρωγός σε αυτή την προσπάθεια είναι το Junior Achievement Greece (JA Greece) το οποίο είναι ένας μη-κερδοσκοπικός οργανισμός που ιδρύθηκε τον Νοέμβριο του 2005. Είναι μέλος του παγκόσμιου οργανισμού εκπαίδευσης & επιχειρηματικότητας Junior Achievement Worldwide και υλοποιεί τα εκπαιδευτικά προγράμματα του οργανισμού στην Ελλάδα.

Ο οργανισμός Junior Achievement Worldwide ιδρύθηκε το 1919 και είναι ο μεγαλύτερος οργανισμός εφαρμογής προγραμμάτων επιχειρηματικότητας στην εκπαίδευση στον κόσμο με συμμετοχή πάνω από 10 εκατομμυρίων μαθητών σε 122 χώρες σε ετήσια βάση. Ο οργανισμός Junior Achievement – Young Enterprise Europe (JA-YE www.ja-ye.org) αποτελεί το μεγαλύτερο από τα 6 περιφερειακά κέντρα του οργανισμού Junior Achievement Worldwide, δραστηριοποιείται σε 38 χώρες με συμμετοχή 3,5 εκατομμύριων μαθητών κάθε χρόνο.

Σήμερα Τετάρτη 14.12.2022 στα πλαίσια του νέου θεσμού των Inspiration Mentors υλοποιήθηκε η πρώτη συνάντηση της μαθητικής εικονικής επιχείρησης με τον κ. Χρίστο Δήμα  . Έγινε εποικοδομητική συζήτηση για τους ρόλους μέσα στην εικονική επιχείρηση καθώς και για τις ευθύνες που προκύπτουν από την θέση που αναλαμβάνουν. Αναφέρθηκαν οι τρόποι εξέλιξης του επιχειρησιακού σχεδιασμού της εταιρίας και ακούστηκαν ιδέες που αφορούν το προϊόν που θα δημιουργηθεί στα πλαίσια την εικονική μαθητική επιχείρηση.

Ως αντιπρόσωπος της JA ήταν παρών στην συνάντηση ο απόφοιτος μιας εικονικής μαθητικής επιχείρησης ο κ. Σωκράτης Κουμπάρδας ο οποίος μοιράστηκε την εμπειρία του από την συμμετοχή του στο πρόγραμμα με τους μαθητές. Η συγκεκριμένη μαθητική επιχείρηση είχε διακριθεί καταλαμβάνοντας την τρίτη θέση στον Πανελλήνιο διαγωνισμό «Εικονικής μαθητικής επιχείρησης» το 2018.

Τα προγράμματα του οργανισμού Junior Achievement έχoυν αναγνωριστεί από το Γραφείο Επιχειρηματικότητας της Ευρωπαϊκής Ένωσης ως η «Καλύτερη Εφαρμογή Πρακτικής στην εκπαίδευση που αφορά την επιχειρηματικότητα».

Σκοπός του JA Greece είναι η στήριξη της ελληνικής εκπαιδευτικής κοινότητας στην υλοποίηση προγραμμάτων που προάγουν την καινοτόμο σκέψη, την επιχειρηματικότητα και την πρακτική εφαρμογή των βασικών εννοιών των οικονομικών, με δημιουργικό και βιωματικό για τους μαθητές τρόπο.

Την όλη προσπάθεια των μαθητών/τριών μας ενίσχυσε η παρουσία του δημάρχου Παλ. Φαλήρου κ. Ι. Φωστηρόπουλου ο οποίος κι έκλεισε την όλη εκδήλωση με την παρέμβασή του και τις καινοτόμες προτάσεις του καθώς και του Αντιδήμαρχου Παιδείας κ. Μ. Μιχαηλίδη αλλά και των εκπροσώπων του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων κ.κ. Γεωργία Βροντινάκη - Θεοδωροπούλου, Μαριάνθη Γεροθόδωρου - Κοκκίνου κι Εύη Κουτρούλη.

Ακολούθησε δεξίωση των καλεσμένων και οι μαθητές / τριες είχαν την ευκαιρία αλληλεπίδρασης, αναστοχασμού κι ανατροφοδότησης γύρω από τα ενδιαφέροντα σημεία της εισήγησης του κ. Δήμα κι επαναπροσδιορισμού της θέσης τους στο όλο εγχείρημα.