ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ 1ου ΔΗΜ.ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΠΑΛ. ΦΑΛΗΡΟΥ

Η γιορτή της 25ης Μάρτη 1821 αποτέλεσε ευκαιρία να πραγματώσουμε τη Μακρυγιάννεια ρήση κι από το εγώ να περάσουμε στο εμείς. (Τούτη την πατρίδα την έχομεν όλοι μαζί, και σοφοί κι αμαθείς, και πλούσιοι και φτωχοί, και πολιτικοί και στρατιωτικοί, και οι πλέον μικρότεροι άνθρωποι. Όσοι αγωνιστήκαμεν, αναλόγως ο καθείς, έχομεν να ζήσομεν εδώ. Το λοιπόν δουλέψαμεν όλοι μαζί να τη φυλάμε κι όλοι μαζί, και να μη λέγει ούτε ο δυνατός “εγώ”, ούτε ο αδύνατος. Ξέρετε πότε να λέγει ο καθείς “εγώ”; όταν αγωνιστεί μόνος του και φκιάσει ή χαλάσει, να λέγει “εγώ”. Όταν όμως αγωνίζονται πολλοί και φκιάνουν, τότε να λέμε “εμείς”. Είμαστε στο “εμείς” κι όχι στο “εγώ”. ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗΣ : “ΑΠΟΜΝΗΜΟΝΕΥΜΑΤΑ”)
Ευχαριστούμε το 1ο Δημοτικό Σχολείο που μας έδωσε τη δυνατότητα να καταδειχθούμε ικανοί "στο άνοιγμα" στην εκπαιδευτική κοινότητα και κυρίως στην κοινωνία του Παλ. Φαλήρου φιλοξενώντας τη θεατρική παράσταση
"Το 1821 συνεχίζει να μας εμπνέει"
με την επιμέλεια των δασκάλων: Ελένης Τσιριγώτη, Σταματίας Αναστασιάδου και  Γιάννη Θανόπουλου.
Στην παράσταση, Παρασκευή 22/03/2019 στον χώρο πολλαπλών χρήσεων του σχολείου μας, παραβρέθηκε και τίμησε με την παρουσία του την προσπάθεια των παιδιών ο Αρχηγός της μείζωνος αντιπολίτευσης του Δήμου Παλ. Φαλήρου κ. Κώστας Μερκουράκης