Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσικό Σχολείο Αλίμου

Με στόχο την ολόπλευρη ανάπτυξη της προσωπικότητας των μαθητών/τριών μας και με άξονα την ενδυνάμωση της ενσυναίσθησης για τους συνανθρώπους μας με αναπηρία, πραγματοποιήσαμε τη Δευτέρα 10 Οκτωβρίου εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσικό Σχολείο Αλίμου, όπου ενημερωθήκαμε από τους ίδιους τους μαθητές με προβλήματα όρασης για τις δύσκολες πτυχές της καθημερινότητας τους αλλά και τους τρόπους υπερκερασμού αυτών.

Μας εντυπωσίασαν οι πληροφορίες για τις δυνατότητες ενός σκύλου-οδηγού να εξασφαλίσει τη μετακίνηση των ατόμων με οπτική αναπηρία και την αξιοπρεπέστατη κινητικότητα τους σε οποιοδήποτε χώρο. Η ικανότητα δε του συγκεκριμένου σκύλου-οδηγού, όταν φορούσε τον ειδικό εξοπλισμό του, να αντιλαμβάνεται την οδηγητική του ιδιότητα ως εξαιρετικά σημαντική και να μην αποσπάται από τυχαία ερεθίσματα του περιβάλλοντος του μας προκάλεσε μεγάλη αίσθηση.

Το ενδιαφέρον της επίσκεψής μας κορυφώθηκε με τη συμμετοχή των μαθητών/τριων μας σε δραστηριότητα goalball (γκολμπολ) προσαρμοσμένη χωρικά στο προαύλιο του σχολείου και χρονικά στις ειδικές απαιτήσεις της επίσκεψης μας.

Το goalball αποτελεί ομαδικό άθλημα σχεδιασμένο για τυφλούς μαθητές και είναι πλέον και ένα από τα τρία αθλήματα των Παραολυμπιακών Αγώνων που δεν έχει αντίστοιχο Ολυμπιακό Άθλημα.

Τη δράση ανέλαβαν και πραγματοποίησαν οι καθηγητές Τσιλιγιάννη Χρύσα ΠΕ02.50,

Σταθόπουλος Παναγιώτης ΠΕ04.50, Ταγαράκης Ιωσήφ ΠΕ11 και Κρητικού Αγάθη ΠΕ02.