ΕΚΛΟΓΕΣ 15ΜΕΛΟΥΣ ΜΑΘ. ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ

Η πρώτη προσπάθεια για τη δημιουργία των μαθητικών κοινοτήτων μετρά σχεδόν 100 (παρά ένα) χρόνια. Σήμερα οι μαθητικές εκλογές στηρίζονται στον κανονισμό λειτουργίας των μαθητικών κοινοτήτων του 1986. Βασικός τους στόχος η ανάπτυξη της μαθητικής πρωτοβουλίας, η γνωριμία στην πράξη με τις δημοκρατικές διαδικασίες, η καλλιέργεια μιας παιδείας συνεργασίας και διαλόγου.

Σήμερα πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας οι μαθητικές εκλογές. Στόχος μας ήταν να ξεπεραστεί η επιφανειακή συμμετοχή στο συγκεκριμένο αυτό θεσμό, ώστε τα παιδιά να αποκομίσουν ουσιαστικά οφέλη από την όλη διαδικασία. Για τον λόγο αυτό τις πρώτες ώρες έγινε στις τάξεις ενημέρωση με προβολές και συζήτηση για τις μαθητικές κοινότητες. Την διαδικασία ομόρφυναν οι λόγοι των μικρών πολιτικών μας, που υποσχέθηκαν όχι μόνο εκδρομές, αλλά κυρίως (για πρώτη φορά στα χρονικά του σχολείου μας) μία σειρά από δραστηριότητες για την αισθητική αναβάθμιση του χώρου και τη προσπάθεια για τη λύση κάποιων προβλημάτων. Μάλλον η ενημέρωση και η συζήτηση στις τάξεις κάτι άφησε!!

Δείτε ΕΔΩ τα σχετικά αποτελέσματα με τη σταυροδοσία κι ΕΔΩ το πρακτικό συγκρότησης του νέου 15μελούς συμβουλίου.

Εκλογική Διαδικασία 15μελους Συμβουλίου – 2o Ημερήσιο Γυμνάσιο Βάρης