Στα πλαίσια του αφιερώματος στις έμφυλες ταυτότητες κατά τη διάρκεια της θεματικής εβδομάδας 14 -18 Μαΐου 2018, το σχολείο μας επισκέφθηκε μια από τις σημαντικότερες συγγραφείς της μεταπολίτευσης, η κυρία Ευγενία Φακίνου. Η κυρία Φακίνου συναντήθηκε ξεχωριστά με τη Β΄ και Γ΄ τάξη του σχολείου μας, συνομίλησε με τους μαθητές και δέχθηκε να απαντήσει στα ερωτήματά τους. Αρκετοί μαθητές, μάλιστα, είχαν διαβάσει βιβλία της και είχαν διαμορφώσει ένα ερωτηματολόγιο που αφορούσε στα συγκεκριμένα βιβλία αλλά και σε γενικά ερωτήματα γύρω από τη ζωή και τις αντιλήψεις της. Με ζωντανό λόγο και αμεσότητα η κυρία Φακίνου κέρδισε τους μαθητές κι εκείνοι κατά γενική ομολογία χάρηκαν την επαφή μαζί της έχοντας την ευκαιρία να αντιληφθούν πώς εργάζεται και σκέφτεται ένας σύγχρονος συγγραφέας. Την εκδήλωση επιμελήθηκαν οι διδάσκουσες το μάθημα της Λογοτεχνίας στη Β’ και Γ΄ Τάξη, κυρίες Πετροπούλου Εμμανουέλα, Κιουρτσόγλου Ανδρομάχη, Πορφύρη Ζωή και Μαρινοπούλου Ελένη.