Πλησιάζοντας στο τέλος μιας δύσκολης σχολικής χρονιάς όπου τα υγειονομικά πρωτόκολλα δυσκολεύαν όχι μόνο την καθημερινή εκπαιδευτική πρακτική αλλά και κάθε παράλληλη δράση, το σχολείο μας πραγματοποίησε την Παρασκευή 13 Μαΐου 2022 εξόρμηση στην Ανατολική Πελοπόννησο.

Τηρώντας όλα τα σχετικά υγειονομικά πρωτόκολλα οι καθηγητές /τριες : Αργυράκη Αιμιλία, Γωγούλου Παρασκευή, Μπαμπατσικος Φώτης, Παπασπυρόπουλος Δαυίδ, Πορφύρη Ζωή, Σιούτη Αμαλία, Τριπολιτσιώτου Ολυμπία και με αρχηγό τη μουσικό μας κ. Καθοπούλη Μαρία οι μαθητές/τριες μας έκαναν την πρώτη στάση τους στον Ισθμό της Κορίνθου. Εκεί είχαν τη δυνατότητα να γνωρίσουν τα επιστημονικά επιτεύγματα του ανθρώπου στη σύγχρονη εποχή αλλά και να ψηλαφίσουν τα αντίστοιχα στην αρχαιότητα παρατηρώντας την αρχαία Δίολκο που ένωνε τον Κορινθιακό Κόλπο από το Λέχαιο με τον Αργοσαρωνικό στις Κεχριές.

Στη συνέχεια κινήθηκαν προς τον αρχαιολογικό χώρο των Μυκηνών όπου, βασιζόμενοι στην αλληλοδιδακτική που πρώτος εφάρμοσε στο ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα ο Καποδίστριας, ομάδα μαθητών / τριών ανέλαβαν τη ξενάγηση των υπολοίπων μαθητών μας.

Η εκπαιδευτικού χαρακτήρα εξόρμηση ολοκληρώθηκε στο Ναύπλιο, την πρώτη πρωτεύουσα του νέο – Ελληνικού κράτους, με το Παλαμήδι και το Μπούρτζι.