Συμμετοχή του σχολείου μας στο 2ο Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο «Έλα να σου μιλήσω για τον τόπο μου»

Οι μαθητές/μαθήτριες της Α’ Γυμνασίου του σχολείου μας συμμετείχαν την Παρασκευή 19/04/20224 με δύο εργασίες στο 2ο Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο με θέμα “Έλα να σου μιλήσω για τον τόπο μου” που διοργάνωσε διαδικτυακά (17 - 20 Απριλίου 2024) το Πειραματικό Λύκειο Πανεπιστημίου Πατρών υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού. Οι εργασίες των μαθητών/μαθητριών μας είχαν ερευνητικό χαρακτήρα, καθώς οι μαθητές πήραν συνεντεύξεις από γονείς και συγγενείς.

Συγκεκριμένα, οι μαθήτριές μας Κωνσταντίνα Γεωργαρά, Μαρία Σαμαρίδη, Ουρανία Παπαντωνίου και Γεωργία Γραμματίκογλου παρουσίασαν τις εργασίες τους με θέμα “Παραδοσιακές τέχνες από διάφορες περιοχές της Ελλάδας” και οι μαθητές μας Πέτρος Σύρμος, Φώτης Σαμαρίδης, Γιάννης Λαμέρας και Μανώλης Γεωργάτης παρουσίασαν τις εργασίες τους με θέμα “Ήθη και Έθιμα των Χριστουγέννων των κατοίκων του Παλαιού Φαλήρου”. Οι εργασίες έγιναν στο πλαίσιο του προγράμματος eTwinning “A window to Culture” (Παράθυρο στην Παράδοση), το οποίο υλοποιείται από το σχολείο μας σε συνεργασία με το 1ο Γυμνάσιο Ηλιούπολης και το Γυμνάσιο Αγίας Φύλαξης της Λεμεσού Κύπρου. Συμμετέχουν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας Σιδηροπούλου Μιμόζα (ΠΕ80) και Αρτοπούλου Έλενα (ΠΕ07).

Συγχαρητήρια στους μαθητές και τις μαθήτριές μας για τις άρτιες εργασίες και την άψογη παρουσίασή τους!

incollage save-1-1-768x768