«REVETS»

Στο πλαίσιο του μαθήματος των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων, μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας συμμετέχουν στο πανελλαδικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Εικονική Μαθητική Επιχείρηση», του Junior Achievement Greece. Η δράση βασίζεται στο διεθνές πρόγραμμα «Company Program» που υλοποιείται σε 117 χώρες και θεσπίστηκε από το διεθνή εκπαιδευτικό οργανισμό Junior Achievement Worldwide.

Σήμερα, Τετάρτη 08 Φεβρουαρίου 2023, υλοποιήθηκε στο σχολείο μας η δεύτερη συνάντηση των μαθητών και μαθητριών μας που συμμετέχουν στο πρόγραμμα με τον  κ. Χρίστο Δήμα, ο οποίος είναι ο Inspiration Mentor της μαθητικής επιχείρησης. Στην συνάντηση ήταν παρών και ο Σύμβουλος της Εικονικής Μαθητικής Επιχείρησης, κ. Λάζαρος Μερτζάνης.

Μαθητές και μαθήτριες από τα τμήματα Γ1, Γ2 και Γ3 παρουσίασαν την επιχείρηση τους με την επωνυμία «Revets», η οποία παράγει ρούχα και τσάντες από ανακυκλωμένα υφάσματα, με πρωτότυπα σχέδια εμπνευσμένα από τον Monet και Matisse, ζωγραφισμένα στο χέρι. Στη διαδικασία της οργάνωσης, του σχεδιασμού, της παραγωγής και της προώθησης του προϊόντος, κάθε μαθητής και μαθήτρια έχει αναλάβει ξεχωριστό ρόλο. Το μότο της επιχείρησης είναι ότι το παλιό γίνεται καινούργιο, αλλάζει χρήση, αλλάζει φωνή και μας θυμίζει την αξία της οικονομίας στη φύση, την αγάπη μας για αυτήν και τη σχέση μας μαζί της!