Άγχος και ψυχική ανθεκτικότητα.

Πραγματοποιήθηκε τη Τετάρτη 21.12.2022 η πρώτη από μια σειρά συναντήσεων γονέων & κηδεμόνων με την ομάδα συμβουλευτικής και ψυχολογικής υποστήριξης του σχολείου μας. Οι κ.κ. Ειρήνη Γραμματίκα (Ψυχολόγος) και Σοφία Κατσαρδή (Κοινωνική Λειτουργός) προσέγγισαν το θέμα του άγχους που καταλαμβάνει  του μαθητές ενόψει των εξετάσεων αλλά και λόγω της ηλικιακής μεταβολής. Πρότειναν τρόπους αντιμετώπισης των προβλημάτων που δημιουργούνται και κατέδειξαν εναλλακτικά μέσα διαχείρισης τους και την ενδυνάμωση κι ανάπτυξη της  ψυχικής ισορροπίας. Ακολούθησε διάλογος κι επίλυση αποριών των συμμετεχόντων, μαθητών και γονέων, μέσα σε γόνιμο και εποικοδομητικό κλίμα.

Όλη αυτή η προσπάθεια, η σειρά συναντήσεων με την ομάδα ψυχολογικής υποστήριξης, αποβλέπει στη διαμόρφωση μιας κουλτούρας συνεργατικότητας σε όλες τις συνιστώσες της μαθησιακής διαδικασίας. Θα πραγματοποιείται   την τελευταία εβδομάδα κάθε μήνα, τη μέρα και την ώρα που θα αποφασίζουν οι συμμετέχοντες. Η κοινή χάραξη των στρατηγικών επίλυσης προβλημάτων είναι το μεγάλο προσδοκώμενο από αυτές τις συναντήσεις ώστε να διευκολυνθεί η εκπαιδευτική  και μαθησιακή διαδικασία και να εμπλουτισθεί η καθημερινή σχολική πρακτική με μαθητοκεντρικές δράσεις για τη ψυχολογική αποφόρτιση των μαθητών και μαθητριών μας.