Eκσυγχρονισμός Εργαστηρίου Πληροφορικής

Σήμερα Παρασκευή 04.11.2022 πραγματοποιήθηκε η αναβάθμιση κι εκσυγχρονισμός του Εργαστηρίου Πληροφορικής του σχολείου μας. Στο πλαίσιο ΕΣΠΑ 2014-2020 της Περιφέρειας Αττικής για το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων έγινε προμήθεια κι εγκατάσταση νέων υπολογιστών και τεχνικών μέσων για τις Τ.Π.Ε. στο Εργαστήρι Πληροφορικής με ευθύνη της κ. Γωγούλου Π. και του κ. Βούλγαρη Θ. και με τη συμμετοχή των μαθητών /τριών. Η όλη διαδικασία υποστηρίχθηκε κι εκτελέστηκε από τον ΕΠΑΦΟ.

Η νέα εγκατάσταση θα προάγει τη χρήση των Τ.Π.Ε. στην εκπαίδευση και θα κάνει πιο ελκυστική τη μαθησιακή διαδικασία αφού ο σύγχρονος εξοπλισμός θα είναι πιο κοντά στο υπόβαθρο ηλεκτρονικών δεξιοτήτων των μαθητών και μαθητριών μας. Παράλληλα θα μεταφερθούν οι παλιότεροι υπολογιστές μας στις αίθουσες διδασκαλίας ώστε να υπάρχει δυνατότητα ηλεκτρονικής υποστήριξης σε κάθε μαθησιακό αντικείμενο.