ΠΟΣΟ ΜΕ ΞΕΡΕΙΣ?

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η θεατρική παράσταση «Πόσο με ξέρεις?» από τη θεατρική ομάδα του 5ου Γυμνασίου Παλαιού Φαλήρου στις 15/6/2022 στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας στο πλαίσιο του προγράμματος «Φεστιβάλ Θεάτρου στο Σχολείο: Η επόμενη μέρα. Ας τη φανταστούμε μαζί…».

Το έργο αναφέρεται σε προβλήματα και ανησυχίες των εφήβων και αποτελεί μία απεύθυνση προς τους μεγάλους, ώστε να δουν τα παιδιά όπως είναι και όχι μέσα από τα φίλτρα των δικών τους ονείρων, αναγκών και επιθυμιών. Την παράσταση σκηνοθέτησε η θεατρολόγος κα. Στέλλα Χατζημιχελάκη και την ευθύνη για την παραγωγή και τον συντονισμό του προγράμματος είχαν οι υπεύθυνες καθηγήτριες ΠΕ02 κα. Καλλιόπη Παπαδάκη και κα. Δέσποινα Χαριτάκη. Η συμμετοχή των παιδιών ήταν ενεργή σε όλα τα στάδια δημιουργίας του έργου (κείμενα, μουσική, σκηνικό), αφού το έργο προέκυψε με τη μέθοδο του devisedtheatreμέσα από τα ίδια τα παιδιά και τις ανάγκες τους.

Κλικάρετε εδώ για να δείτε τη πρόσκληση της παράστασης, το πρόγραμμα, την αφίσα και πλούσιο φωτογραφικό και ψηφιακό υλικό.

Ανακοίνωση της συμμετοχής του σχολείου μας με δια ζώσης παράσταση στο Φεστιβάλ Θεάτρου στον παρακάτω σύνδεσμο