Snap_2020-12-22_at_11.43.58.png

Kατά το παρελθόν σχολικό έτος το 4ο ΠΕΚΕΣ Αττικής, δια των Συντονιστών Εκπαιδευτικού Έργου Φιλολόγων, προκήρυξε μαθητικό λογοτεχνικό διαγωνισμό υπό τον γενικό τίτλο «Μένοντας σπίτι…», προκειμένου να ενθαρρύνει τους/τις μαθητές/τριες των Γυμνασίων και Λυκείων της ΔΔΕ Δ΄ Αθήνας να μετουσιώσουν σε έντεχνο λόγο τις σκέψεις, τα συναισθήματα και τα βιώματά τους κατά την περίοδο της πανδημίας.

Τα βραβευθέντα έργα συγκεντρώθηκαν σε έναν καλαίσθητο ψηφιακό τόμο, τον οποίο σας αποστέλλω. Στην εισαγωγή παρατίθενται τα ονόματα όλων των διακριθέντων σε όλες τις κατηγορίες (βραβεία, έπαινοι και ειδικές μνείες) και στη συνέχεια εκδίδονται τα έργα που τιμήθηκαν με βραβείο.

Παρακαλώ τα σχολεία των μαθητών/τριών που διακρίθηκαν να τους προωθήσουν την ψηφιακή έκδοση.

Ευχαριστώ και πάλι τα μέλη της κριτικής επιτροπής και συγχαίρω όλους/ες τους/τις μαθητές/τριες που συμμετείχαν στον διαγωνισμό.

Εύχομαι σε όλους/ες τους/τις εκπαιδευτικούς και τους/τις μαθητές/τριες Καλά Χριστούγεννα, δημιουργικό, ευφρόσυνο, και κυρίως «υγιές» νέο έτος!

Ο Συντονιστής Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕ02

Νίκος Λινάρδος

Κατηγορία «Διήγημα Γ υμνασίου»

1ο βραβείο: Μαρίνα Δράκου: «Μένοντας σπίτι», 8ο Γυμνάσιο Ν. Σμύρνης