Η Στέγη του Ιδρύματος Ωνάση είναι ένα κέντρο σύγχρονου πολιτισμού ανοιχτό σε όλους, με βασικά του χαρακτηριστικά την υποστήριξη των Ελλήνων δημιουργών, την εξωστρέφεια, τις διεθνείς συνεργασίες και τη δια βίου εκπαίδευση μέσα από τις τέχνες.

Στα πλαίσια αυτά, το σχολείο μας θα συμμετάσχει με μια ομάδα 20 μαθητών και μαθητριών στην εκδήλωση της Αθήνας:

Πόσα χορευτικά βήματα χωρίζουν την Αθήνα από τα Χανιά;

Dancing to Connect. Μια παράσταση σύγχρονου χορού από μαθητές 10 σχολείων της Αθήνας και των Χανίων, που επιβεβαιώνει με τον πιο δημιουργικό τρόπο ότι ο χορός ενώνει. Με αφετηρία την ομάδα Battery Dance της Νέας Υόρκης και ανάμεσα σε 54 χώρες όλου του κόσμου, η Στέγη συναντά για έκτη χρονιά τους μαθητές μέσα στα σχολεία τους. Μετά την Πάτρα, τα Ιωάννινα, τα Τρίκαλα και την Κομοτηνή η τάξη, το γυμναστήριο, το προαύλιο, ακόμα και οι διάδρομοι του σχολείου μεταμορφώνονται ξανά σε χώρο καλλιτεχνικής δημιουργίας.

Το πρόγραμμα πραγματοποιείται σε συνδιοργάνωση με την Περιφέρεια Κρήτης / Region of Crete και με την υποστήριξη της Πρεσβείας των ΗΠΑ στην Αθήνα | U.S. EMBASSY ATHENS.

Dancing to Connect | 24.2.2018 (Θέατρο «Μίκης Θεοδωράκης» - Παλαιό Τελωνείο Χανίων) &

11.3.2018 (Στέγη - Κεντρική Σκηνή) στις 19:00 |

Η είσοδος είναι δωρεάν και τηρείται σειρά προτεραιότητας *

| Διαβάστε περισσότερα εδώ: http://www.sgt.gr/gre/SPG2015

* Στην παράσταση στην Κεντρική Σκηνή της Στέγης η είσοδος θα γίνεται με δελτία εισόδου. Η διανομή τους ξεκινά 1 ώρα πριν από την εκδήλωση.

Φωτογραφίες: Χριστίνα Γεωργιάδου

Φωτογραφία του χρήστη Στέγη Ιδρύματος Ωνάση / Οnassis Cultural Centre Athens.

συντελεστές

Μέλη της ομάδας χορευτών του προγράμματος «Χορεύω, άρα Επικοινωνώ»: Νικολέτα Καρμίρη, Κάντυ Καρρά, Αλέξανδρος Λασκαράτος, Ανδρονίκη Μαραθάκη, Γιάννης Νικολαΐδης, Άρης Παπαδόπουλος, Μάρθα Πασακοπούλου, Δημόκριτος Σηφάκης, Έλενα Σταυροπούλου, Αντώνης Στρούζας

Σχολεία από τα Χανιά:
1ο Γυμνάσιο Χανίων, Γυμνάσιο Βρυσών, Γυμνάσιο & ΓΕΛ Βουκολιών, Γενικό Λύκειο Σούδας, 2ο Επαγγελματικό Λύκειο Χανίων

Σχολεία από την Αθήνα:
5ο Γυμνάσιο Παλαιού Φαλήρου, 2ο Γυμνάσιο Περάματος, 27ο Γενικό Λύκειο Αθηνών, Γενικό Λύκειο Μάνδρας, 1ο Επαγγελματικό Λύκειο Αγίου Δημητρίου

Σε συνδιοργάνωση με την Περιφέρεια Κρήτης - Περιφερειακή Ενότητα Χανίων
Με την υποστήριξη της Πρεσβείας των ΗΠΑ στην Αθήνα
Σε συνεργασία με τον Δήμο Χανίων, τον Δήμο Αποκόρωνα, τον Δήμο Πλατανιά, το ΔΗΠΕΘΕΚ και τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Χανίων

Τη συμμετοχή των σχολείων από τα Χανιά υποστηρίζουν οι: ANEK LINES & Blue Star Ferries, ΕΤΑΝΑΠ Α.Ε.: Νερό ΣΑΜΑΡΙΑ, ΚΤΕΛ Χανίων-Ρεθύμνου