Εν όψει των εορταστικών εκδηλώσεων για το "ΟΧΙ" στο ναζισμό και την ανάμνηση της αντίστασης στον ολοκληρωτισμό με σημείο αναφοράς την 28η Οκτώβρη 1940 , το σχολείο μας οργάνωσε μια συνάντηση γνωριμίας με τον κ. Νότη Μαυρουδή.

Οι μαθητές του Β4 με την αρωγή της κ. Παπαδάκη Κ. (ΠΕ02) πήραν συνέντευξη από τον μουσικό,συνθέτη και καθηγητή αλλά κι εκδότη μουσικών περιοδικών κ. Μαυρουδή με αφορμή το έργο  του Οδυσσέα Ελύτη Άσμα ηρωϊκό και πένθιμο για τον χαμένο Ανθυπολοχαγό της Αλβανίας, που είναι ένα λαϊκό ορατόριο για φωνή-χορωδία και ορχήστρα και δε λείπει από καμία σχολική εορτή.

Η συνέντευξη - συζήτηση έγινε στην αίθουσα εκδηλώσεων μας, τηρώντας τα υγειονομικά πρωτόκολλα, την Δευτέρα 25.10.2021 και μπορείτε να τη δείτε ΕΔΩ