30073279_2394892530536388_3659156235316563958_o.jpg

30806228_2394892470536394_3803622031560477209_o.jpg

ΝΤΙΣΕΛΝΤΟΡΦ 5 ΗΜΕΡΕΣ

1η ημέρα: ΑΘΗΝΑ – ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗ-ΝΤΙΣΕΛΝΤΟΡΦ

Συγκέντρωση στο χώρο του σχολείου, επιβίβαση στο πούλμαν και με απευθείας πτήση της AegeanAirlines αναχωρούμε για Φρανκφούρτη.

Άφιξη και επιβίβαση στο πούλμαν και αναχώρηση για Ντίσελντορφ με ενδιάμεσες στάσεις.

Άφιξη στην πρωτεύουσα της Βόρειας Ρηνανίας Βεστφαλίας.

Μεταφορά στο ξενοδοχείο μας και τακτοποίηση στα δωμάτια μας.

Γεύμα σε ελληνικό εστιατόριο κοντά στο ξενοδοχείο μας.

Το απόγευμα θα ξεκινήσουμε την γνωριμία με το Ντίσελντορφ με την επίσκεψη μας στην Königsallee, την επονομαζόμενη λεωφόρο του Βασιλιά. Είναι όπως η Avenue des Champs-Élysées (λεωφόρος Ηλυσίων Πεδίων) για το Παρίσι. Στην λεωφόρο υπάρχουν πολλά εμπορικά καταστήματα και εμπορικά κέντρα. Γνωριμία με τα σημαντικότερα σημεία της πόλης.

Γνωριμία με την Ελληνική Κοινότητα Ντίσελντορφ – Ιερός Ναός Αγίου Ανδρέα.

Επιστροφή στο ξενοδοχείο μας. Διανυκτέρευση.

2η ημέρα: ΚΟΛΩΝΙΑ-ΚΡΟΥΑΖΙΕΡΑ ΡΗΝΟΥ

Πρόγευμα και σήμερα θα επισκεφθούμε την Κολωνία.

Το δημοφιλέστερο αξιοθέατο της πόλης είναι ο τεράστιος καθεδρικός της ναός, ο Ντομ. Ο Ντομ ή Καθεδρικός Ναός της Κολωνίας είναι ένα από τα μεγαλύτερα και πιο φημισμένα οικοδομήματα γοτθικού ρυθμού παγκοσμίως. Είναι ρωμαιοκαθολικός ναός με άγιο προστάτη τον Απόστολο Πέτρο. Το 1996 ανακηρύχθηκε από την UNESCO σε Μνημείο Παγκόσμιας Κληρονομιάς. Βρίσκεται δίπλα στον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό της Κολωνίας, το Μουσείο Λούντβιχ και το Ρωμαιογερμανικό Μουσείο. Το Πανεπιστήμιο της Κολωνίας επίσης είναι ένα από τα παλαιότερα ιδρύματα της Ευρώπης και παγκοσμίως γνωστό για το οικονομικό του τμήμα. Η Κολωνία έχει ένα από τα πιο ξακουστά καρναβάλια στην Ευρώπη και για τον λόγο αυτό διαθέτει και ομώνυμο Μουσείο. Tέλος το Μουσείο Σοκολάτας είναι ένα από τα 10 πιο δημοφιλή μουσεία στην Γερμανία που συγκεντρώνει χιλιάδες τουρίστες όλο το χρόνο.

Το απόγευμα θα κάνουμε την Κρουαζιέρα στο Ρήνο. Μια κρουαζιέρα στα ονειρικά νερά του πιο χιλιοτραγουδισμένου ποταμoύ στην Ευρώπη, του Ρήνου.

Αργά το απόγευμα επιστροφή στο Ντίσελντορφ. Διανυκτέρευση.

3η ημέρα: ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΝΤΙΣΕΛΝΤΟΡΦ – Ελληνική Κοινότητα Αγίου Ανδρέα

Πρόγευμα και σήμερα θα επισκεφθούμε το Ελληνικό Σχολείο και την Ελληνορθόδοξη Κοινότητα Αγίου Ανδρέα του Ντίσελντορφ. Μετά το τέλος της επίσκεψης μας θα συνεχίσουμε με την περιήγηση μας στην πόλη.

Ντίσελντορφ σημαίνει το χωριό του Ντίσελ. Ντίσελ ονομάζεται ένας μικρός ποταμός που κυλάει μέσα στην πόλη, ο οποίος εκβάλλει στο μεγάλο ποτάμι της περιοχής, τον Ρήνο. Η Rheinuferpromenade είναι μια προκυμαία 2 χιλιομέτρων που οδήγησε τους πολίτες πίσω στον ποταμό Ρήνο.

Ο παραλιακός δρόμος, ο οποίος εκτείνεται από τη γέφυρα Oberkassel κατά μήκος της παλιάς πόλης. Στην γνωριμία μας με την πόλη θα δούμε την παλιά πόλη που βρίσκονται πολλά από τα καλλιτεχνικά και πολιτιστικά ιδρύματα.

Το πιο γοητευτικό κομμάτι της πόλης είναι το Altsadt, η λεγόμενη παλιά πόλη. Στην Altsadt, ξεχωριστή θέση κατέχουν περίοπτα αξιοθέατα, όπως το δημαρχείο της πόλης, ο ναός του Αγίου Λαμπέρτου, το ναυτικό μουσείο, η ακαδημία Καλών Τεχνών και αντίγραφο των Καρυάτιδων. Η αρχιτεκτονική της παλιάς πόλης είναι κατά κύριο λόγο γοτθική, ενώ αυτήν τη γραμμή ακολουθούν και όλα τα νεόδμητα κτίρια.

Το Rheinturm είναι ένα χαρακτηριστικό ορόσημο του Ντίσελντορφ. Βρίσκεται στη νότια άκρη του κέντρου της πόλης και έχει 240.50 μέτρα ύψος. Από το ψηλό μπαλκόνι, η θέα επεκτείνεται ως τον Καθεδρικό Ναό της Κολωνίας όταν ο καιρός είναι καλός.

Επιστροφή στο ξενοδοχείο μας. Δείπνο σε τοπικό εστιατόριο. Διανυκτέρευση.

4η ημέρα: ΝΤΙΣΕΛΝΤΟΡΦ-ΖΩΟΛΟΓΙΚΟΣ ΚΗΠΟΣ ΒΟΥΠΕΡΤΑΛ -ΕΝΑΕΡΙΟ ΤΡΑΙΝΟ

Πρόγευμα και αναχώρηση για το Βούπερταλ. Βρίσκεται στο κρατίδιο της Βόρειας Ρηνανίας-Βεστφαλίας και φημίζεται για το Σβέμπεμπαν (Schwebebahn), το εναέριο τραίνο που μεταφέρει τους επιβάτες της πόλης. Το Βούπερταλ είναι σημαντικό βιομηχανικό κέντρο συμπεριλαμβανομένων των βιομηχανιών όπως μεταλλουργία, χημικές ουσίες, ιατρική (Bayer), ηλεκτρικές συσκευές, ρόδες, οχήματα και εξοπλισμός εκτύπωσης. Ένα από τα διασημότερα παυσίπονα, η ασπιρίνη, εφευρέθηκε στο Βούπερταλ. Στην περιήγηση μας θα επισκεφθούμε τον Ζωολογικό Κήπο της πόλης.

Αργά το απόγευμα επιστροφή στο ξενοδοχείο μας στο Ντίσελντορφ. Διανυκτέρευση.

5η ημέρα: ΝΤΙΣΕΛΝΤΟΡΦ-ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗ-ΑΘΗΝΑ

Πρόγευμα και χρόνος ελεύθερος για τελευταίες αγορές, Εν συνεχεία, επιβίβαση στο πούλμαν και αναχώρηση για το αεροδρόμιο της Φρανκφούρτης, απ’ όπου με απευθείας πτήση της AegeanAirlines γοητευμένοι από την πληθώρα των εντυπώσεων. Ενδιάμεση στάση για επίσκεψη του κάστρου “BurgRunkel” της κωμόπολης LimburganderLahn.

ΠΡΟΣΟΧΗ:

Το παρόν πρόγραμμα αποτελεί προσωρινό σχέδιο και υπόκειται σε τροποποιήσεις, οι οποίες θα ανακοινωθούν έγκαιρα στους συμμετέχοντες.