stay home

Αγαπητοί γονείς,

Σύμφωνα με το σχεδιασμό του Υπουργείου Παιδείας, η επαναλειτουργία των Γυμνασίων έχει οριστεί για τη Δευτέρα 18 Μαΐου και θα υλοποιηθεί σύμφωνα με εξειδικευμένες οδηγίες και μέτρα προφύλαξης και υγιεινής.
Σχετικά με τη φυσική παρουσία των μαθητών, δίνεται η δυνατότητα απουσίας τους από τη σχολική τάξη. Αυτό  μπορεί να γίνει με υπεύθυνη δήλωση γονέα/κηδεμόνα, στην περίπτωση που υπάρχει συνοίκηση με ευπαθείς ομάδες, η ιδιαίτερες συνθήκες που απειλούν την υγεία. Σύμφωνα με τις οδηγίες του Υπουργείου Παιδείας οι απουσίες από 18/5 δεν προσμετρώνται, εάν ο γονέας/κηδεμόνας δηλώσει υπεύθυνα ότι ο μαθητής εμφανίζει συμπτώματα κορωνοϊού, ή ανήκει σε ευπαθή ομάδα, ή συγκατοικεί με  άτομο που ανήκει σε ευπαθή ομάδα, ή συγκατοικεί με  άτομο που έχει νοσήσει.
Προκειμένου να προβούμε στο χωρισμό των τμημάτων μας σε υποτμήματα, θα πρέπει να γνωρίζουμε ποιοι μαθητές θα απουσιάζουν. Για τον λόγο αυτό, όσοι δε θα παρακολουθήσουν τα μαθήματα με φυσική παρουσία στη σχολική αίθουσα, παρακαλούμε να αποστείλουν, αποκλειστικά με ηλεκτρονικό ταχυδρομείο στην επίσημη ηλεκτρονική διεύθυνση του σχολείου μας:
την υπεύθυνη δήλωση που επισυνάπτουμε συμπληρωμένη μέχρι  την Τετάρτη 13 Μαΐου το μεσημέρι.
Επιπλέον, σας ενημερώνουμε ότι ορισμένοι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας θα απουσιάσουν με άδεια ειδικού σκοπού και ότι θα συμμετέχουν στην εξ αποστάσεως διδασκαλία που ήδη υλοποιεί το σχολείο μας με μεγάλη πληρότητα και βάσει της εγκυκλίου του ΥΠAIΘ  51887/Ε3/6-5-2020 (άδειες εκπαιδευτικών βάσει ρυθμίσεων για την αντιμετώπιση της ανάγκης περιορισμού της διασποράς του Κορωνοιού).
Σχετικά με τα μέτρα προφύλαξης, είναι γνωστό ότι σε κάθε αίθουσα θα υπάρχει αντισηπτικό, προκειμένου να το χρησιμοποιούν οι μαθητές τόσο μπαίνοντας όσο και βγαίνοντας από την αίθουσα. Καλό είναι όμως να έχουν και οι ίδιοι οι μαθητές το αντισηπτικό τους, σε περίπτωση που τους χρειαστεί είτε εντός της σχολικής αίθουσας είτε στο προαύλιο του σχολείου. Επίσης καλό είναι να έχουν μαζί τους ένα ζευγάρι γάντια μιας χρήσης, σε περίπτωση που χρειαστεί να πιάσουν κάποιο αντικείμενο κοινής χρήσης.
Κατά το επόμενο χρονικό διάστημα, η επίσκεψη των γονέων στο σχολείο δεν επιτρέπεται, για λόγους μείωσης της διασποράς. Παρακαλούμε, για όποιο ζήτημα απαιτείται επικοινωνία, να χρησιμοποιείτε το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο. Σε κάθε ευκαιρία τέτοιας επικοινωνίας, είναι απαραίτητο να μας αναφέρετε το ονοματεπώνυμο και το τμήμα του μαθητή, στον οποίο αναφέρεστε. Επίσκεψη γονέων στο σχολείο μπορεί να πραγματοποιηθεί σε εξαιρετικές περιπτώσεις και μόνο μετά από συγκεκριμένο ραντεβού που έχει προσυμφωνηθεί τηλεφωνικά.
Παρακαλούμε για την άμεση αποστολή απάντησης με την υπεύθυνη δήλωση από όσους επιθυμούν να κάνουν χρήση του δικαιώματος απουσίας, στο επίσημο mail του σχολείου  μας:  Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Ευχαριστούμε και πάλι για τη συνεργασία σας.

Από τη Διεύθυνση του 5ου Γυμνασίου Π. Φαλήρου.