META TO ΓΥΜΝΑΣΙΟ

Συνοπτικά τι χρειάζεται να γνωρίζω για το Γενικό Λύκειο (ΓΕΛ);  Τα ΓΕΛ διακρίνονται σε Ημερήσια κι Εσπερινά  Επίσης υπάρχουν: το Μουσικό, το Εκκλησιαστικό και το Καλλιτεχνικό ΓΕΛ όπου το πρόγραμμα μαθημάτων είναι αντίστοιχο με αυτό των ημερησίων, κι επιπλέον προσφέρουν μαθήματα εξειδίκευσης μουσικής, Εκκλησιαστική- θεολογικής και καλλιτεχνικής παιδείας, αντίστοιχα. Τα μαθήματα στο Ημερήσιο Γενικό Λύκειο διακρίνονται σε Υποχρεωτικά και Επιλογής, ανάλογα με την Τάξη και την Ομάδα Προσανατολισμού.  Στη Β ΤΑΞΗ οι μαθητές επιλέγουν ομάδα προσανατολισμού θεωρητική ή θετική, με αντίστοιχα μαθήματα.  Στη Γ ΤΑΞΗ οι μαθητές επιλέγουν 4 μαθήματα που αντίστοιχα τους οδηγούν σε σχολές της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης των 4 πεδίων: Ανθρωπιστικών. Θετικών, Υγείας και Οικονομικών/Πληροφορικκής. Συνοπτικά τι χρειάζεται να γνωρίζω για το δευτεροβάθμιο κύκλο σπουδών του ΕΠΑ.Λ.; Η φοίτηση τόσο στο Ημερήσιο όσο και Εσπερινό Επαγγελματικό Λύκειο διαρκεί 3 χρόνια.  Οι μαθητές στη Β ΤΑΞΗ επιλέγουν τομέα, με αντίστοιχα μαθήματα Οι 9 τομείς σπουδών των ΕΠΑ.Λ. είναι:  Γεωπονίας, Τροφίμων και Περιβάλλοντος  Διοίκησης και Οικονομίας  Δομικών Έργων, Δομημένου Περιβάλλοντος και Αρχιτεκτονικού σχεδιασμού  Εφαρμοσμένων Τεχνών  Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμού  Μηχανολογίας  Ναυτικών επαγγελμάτων  Πληροφορικής  Υγείας Πρόνοιας και Ευεξίας  Στη Γ τάξη οι μαθητές επιλέγουν ειδικότητα και 4 μαθήματα, 2 γενικής παιδείας, μαθηματικά και γλώσσα για όλους τους τομείς και 2 μαθήματα αντίστοιχα του τομέα τους που τους οδηγούν σε ανάλογες σπουδές στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση.  Τα μαθήματα στο Επαγγελματικό Λύκειο περιλαμβάνουν μαθήματα Γενικής Παιδείας, τεχνικά, επαγγελματικά και εργαστηριακές ασκήσεις.  Τα βιβλία και η διδακτική ύλη είναι διαφορετικά από αυτά του ΓΕΛ. Τι τίτλο σπουδών αποκτώ αποφοιτώντας από ένα Επαγγελματικό Λύκειο (Ημερήσιο ή Εσπερινό);  Απολυτήριο Επαγγελματικού Λυκείου, ισότιμο με το απολυτήριο Γενικού Λυκείου.  Πτυχίο Ειδικότητας επιπέδου 4, το οποίο εξασφαλίζει το δικαίωμα να λάβουν άδεια άσκησης και πρόσβαση στην αγορά εργασίας. Τι χρειάζεται να γνωρίζω για το μεταπτυχιακό έτος – τάξη Μαθητείας ;  Το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων με το Νόμο 4386/2016 προχώρησε σε ειδικές ρυθμίσεις για τη θεσμοθέτηση της μαθητείας για τους αποφοίτους των Επαγγελματικών Λυκείων, με στόχο την απόκτηση απαραίτητων επαγγελματικών γνώσεων και δεξιοτήτων.

Σωτηροπούλου Κωνσταντίνα, Υπεύθυνη ΣΕΠ, Δ ΔΙΔΕ Αθήνα

Χρήσιμοι σύνδεσμοι ΕΔΩ