Η λειτουργία του Τμήματος ‘Ενταξης 570/30.09.21

Εμφάνιση λεπτομερειών σχετικών εικόνων

Το Τμήμα Ένταξης (Τ.Ε) είναι μια δομή της Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης που λειτουργεί μέσα στα τυπικά σχολεία Γενικής και Επαγγελματικής Εκπαίδευσης. Στόχος του Τ.Ε. είναι η εκπαιδευτική παρέμβαση με ατομικά ή ομαδικά εξατομικευμένα προγράμματα στους μαθητές με μαθησιακές δυσκολίες, εντός του σχολικού ωραρίου.

α. Ομαδικά προγράμματα παρέμβασης: Ο εκπαιδευτικός του Τ.Ε. δημιουργεί ομάδες μαθητών ανάλογα με το είδος των δυσκολιών προς παρέμβαση, έχοντας υπόψη του τις γνωματεύσεις, τις παρατηρήσεις των καθηγητών του σχολείου και τα ανιχνευτικά τεστ που θα χορηγήσει ο ίδιος.

β. Εξατομικευμένα προγράμματα παρέμβασης: Για τους μαθητές που παρουσιάζουν πιο σύνθετες εκπαιδευτικές ανάγκες ο εκπαιδευτικός του Τ.Ε. υλοποιεί εξατομικευμένα προγράμματα εκπαίδευσης.

Στα Τ.Ε. μπορούν να συμμετέχουν μαθητές οι οποίοι έχουν γνωμάτευση από διαγνωστική υπηρεσία (όπως τα Κ.Ε.Σ.Υ. ή τα Ιατροπαιδαγωγικά Κέντρα), ή μαθητές που δεν έχουν γνωμάτευση αλλά έχει παρατηρηθεί από τους εκπαιδευτικούς των τυπικών τάξεων ότι δυσκολεύονται σημαντικά στη μαθησιακή διαδικασία. Σε αυτή την δεύτερη περίπτωση, για τη συμμετοχή στο Τ.Ε. είναι απαραίτητη και η σύμφωνη γνώμη του Σχολικού Συμβούλου Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης. Και στις δύο περιπτώσεις όμως , για να νομιμοποιηθεί η συμμετοχή του παιδιού στο Τ.Ε. χρειάζεται η συναίνεση του γονέα ή του κηδεμόνα ο οποίος υποβάλλει ενυπόγραφη αίτηση συμμετοχής του παιδιού του στο Τ.Ε.

Το Σχολείο, όπου λειτουργεί Τ.Ε., πρέπει να διαθέτει μια ασφαλή αίθουσα η οποία θα είναι αποκλειστικά για αυτό το σκoπό. Η αίθουσα αυτή θα πρέπει να είναι έτσι διαμορφωμένη ώστε να εξυπηρετεί περίπου πέντε μαθητές, να είναι φωτεινή και να περιλαμβάνει τραπέζι ή θρανία, καρέκλες, γραφείο εκπαιδευτικού, βιβλιοθήκη και Η/Υ με εκτυπωτή και πρόσβαση στο διαδίκτυο. Το Σχολείο μας διαθέτει ανάλογη αίθουσα στον 1ο όροφο.

Στο Τ.Ε. ο εκπαιδευτικός ειδικής αγωγής παρεμβαίνει στις επιμέρους δυσκολίες των μαθητών όπως στην ανάγνωση, στην κατανόηση κειμένου, στη γραφή, στην παραγωγή γραπτού λόγου, στα μαθηματικά και τις φυσικές επιστήμες και διδάσκει γνωστικές και μεταγνωστικές στρατηγικές διαχείρισης της γνώσης, καθώς και ένα δομημένο τρόπο μελέτης στο σχολείο και στο σπίτι. Γενικότερα, το Τ.Ε. παρέχει εξειδικευμένη παρέμβαση με στόχο τη βελτίωση των δεξιοτήτων των μαθητών, κάτι το οποίο θα έχει θετικό αντίκτυπο σε όλα τα μαθήματα καθώς και στην ενίσχυση της αυτοεκτίμησης του παιδιού και στην αίσθηση του ότι ανταποκρίνεται επαρκώς στο σχολικό του ρόλο.

Σας ευχόμαστε μία καλή και δημιουργική σχολική χρονιά!

Οι εκπαιδευτικοί του τμήματος ένταξης

Τσιλιγιάννη Χρύσα, ΠΕ02 ΕΑΕ

Μπολτσής Παναγιώτης, ΠΕ04 ΕΑΕ