Συμβουλευτική και ψυχοκοινωνική υποστήριξη

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως το σχολείο μας, στα πλαίσια του Σχολικού Δικτύου Εκπαιδευτικής Υποστήριξης (ΣΔΕΥ) και της Επιτροπής Διεπιστημονικής Υποστήριξης (ΕΔΥ), διαθέτει ψυχολόγο, η οποία παρέχει συμβουλευτική και ψυχοκοινωνική υποστήριξη για τις ανάγκες μαθητών γονιών και εκπαιδευτικού προσωπικού.

Οι ενδιαφερόμενοι/ες μπορούν να απευθύνονται στην ψυχολόγο κ. Εύη Γαβρά, που θα βρίσκεται στο σχολείο κάθε Τρίτη, μεταξύ των ωρών 09.00-13.30, εως το τέλος της σχολικής χρονιάς 2021-2022. Για τους μαθητές/τριες, χρειάζεται η γραπτή συγκατάθεση (υπεύθυνη δήλωση) του κηδεμόνα, στην οποία θα βεβαιώνεται ότι επιτρέπει την επικοινωνία του παιδιού με την ψυχολόγο. Η υπεύθυνη δήλωση θα δίνεται στην ψυχολόγο με την οποία θα κλείνονται απευθείας τα ραντεβού. Με βάση το επαγγελματικό απόρρητο του ψυχολόγου τηρείται η πλήρη εχεμύθεια και η ανωνυμία των ατόμων που απευθύνονται για ψυχολογικές υπηρεσίες.

Ψυχολόγος: Τι είναι και πότε μπορεί να τον χρειάζομαι - i-ygeia.gr