Συμμετοχή του σχολείου μας στο 2ο Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο «Έλα να σου μιλήσω για τον τόπο μου»

Οι μαθητές/μαθήτριες της Α’ Γυμνασίου του σχολείου μας συμμετείχαν την Παρασκευή 19/04/20224 με δύο εργασίες στο 2ο Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο με θέμα “Έλα να σου μιλήσω για τον τόπο μου” που διοργάνωσε διαδικτυακά (17 - 20 Απριλίου 2024) το Πειραματικό Λύκειο Πανεπιστημίου Πατρών υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού. Οι εργασίες των μαθητών/μαθητριών μας είχαν ερευνητικό χαρακτήρα, καθώς οι μαθητές πήραν συνεντεύξεις από γονείς και συγγενείς.

Συγκεκριμένα, οι μαθήτριές μας Κωνσταντίνα Γεωργαρά, Μαρία Σαμαρίδη, Ουρανία Παπαντωνίου και Γεωργία Γραμματίκογλου παρουσίασαν τις εργασίες τους με θέμα “Παραδοσιακές τέχνες από διάφορες περιοχές της Ελλάδας” και οι μαθητές μας Πέτρος Σύρμος, Φώτης Σαμαρίδης, Γιάννης Λαμέρας και Μανώλης Γεωργάτης παρουσίασαν τις εργασίες τους με θέμα “Ήθη και Έθιμα των Χριστουγέννων των κατοίκων του Παλαιού Φαλήρου”. Οι εργασίες έγιναν στο πλαίσιο του προγράμματος eTwinning “A window to Culture” (Παράθυρο στην Παράδοση), το οποίο υλοποιείται από το σχολείο μας σε συνεργασία με το 1ο Γυμνάσιο Ηλιούπολης και το Γυμνάσιο Αγίας Φύλαξης της Λεμεσού Κύπρου. Συμμετέχουν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας Σιδηροπούλου Μιμόζα (ΠΕ80) και Αρτοπούλου Έλενα (ΠΕ07).

Συγχαρητήρια στους μαθητές και τις μαθήτριές μας για τις άρτιες εργασίες και την άψογη παρουσίασή τους!

incollage save-1-1-768x768

Συμμετοχή σε Συνέδριο

Συμμετοχή του σχολείου μας σε Συνέδριο

Μαθητικό Συνέδριο

Αφίσα

Επιλογή Λυκείου

Υπεύθυνη δήλωση γονέα για επιλογή Λυκείου

Μάρτιος 2024

Επιλογή Λυκείου

Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2024

Την Τρίτη 06 Φεβρουαρίου 2024 το τμήμα Γ3 του σχολείου μας παρακολούθησε με συνοδούς καθηγητές τους κ. Λιάσκο και την κα Αρτοπούλου εκδήλωση για τον εορτασμό της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2024 που πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα Ζακλίν Ντε Ρομιγί του Υπουργείου Παιδείας από τις 10:00-12:00. Αυτή η ειδική γιορτή, που πραγματοποιείται τον Φεβρουάριο κάθε έτους, έχει στόχο να ευαισθητοποιήσει για ένα ασφαλέστερο και καλύτερο Διαδίκτυο για όλους, και ειδικά για τα παιδιά και τους νέους.

sdi 2024

Εκπαιδευτική Εκδρομή στην Κρήτη

Εκπαιδευτική εκδρομή στην Κρήτη (Γ΄Γυμνασίου 2023-24)

Εκδρομή στην Κρήτη 13-17/4/2024

Διάκριση μαθητριών μας στον μαθηματικό Διαγωνισμό ΘΑΛΗΣ

Με χαρά και υπερηφάνεια σας ανακοινώνουμε ότι οι μαθήτριες του σχολείου μας Τσιγκουρλά Δήμητρα  (Γ΄Γυμνασίου) και Πατρικίου Μιχαέλα (Β΄Γυμνασίου) συμμετείχαν στην Α΄ Φάση του Μαθηματικού Διαγωνισμού "ΘΑΛΗΣ", και πέτυχαν την πρόκρισή τους στην επόμενη φάση του Διαγωνισμού.

Θερμά Συγχαρητήρια στα παιδιά μας.

Πρόγραμμα 15012024

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 15/01/2024

ωρολόγιο_πρόγραμμα_15012024

Δραστηριότητες στις 22/12/2023

Δραστηριότητες στις 23/12/2023

εδώ

Ενημέρωση γονέων και κηδεμόνων 27/11/2023

Ενημέρωση γονέων και κηδεμόνων από 27/11/2023

Ενημέρωση από 27/11/2023

Πρόγραμμα 27-11-2023

Πρόγραμμα από 27-11-2023

ωρολόγιο_πρόγραμμα_27-11-2023

Υποκατηγορίες

• Νέα
  • Ανακοινώσεις

Έντυπο ατομικών στοιχείων

ΑΤΟΜΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΑΘΗΤΗ/ΤΡΙΑΣ

• Μόναχο 2023 Προσφορές

Αναρτούμε τις προσφορές για την σχεδιαζόμενη πενθήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη του σχολείου μας στο Μόναχο (7-11 Νοεμβρίου 2023) και ακολουθεί και το πρακτικό επιλογής τουριστικού πρακτορείου.

Κατατέθηκαν 5 προσφορές και επιλέχθηκε από την επιτροπή η προσφορά του πρακτορείου VLASSOPOULOS TRAVEL SERVICES.

Ακολουθούν οι προσφορές: