Μετά από δύο χρόνια το Φαληρικό Πανηγύρι επέστρεψε. Στην Πλατεία Φιλικής Εταιρείας Γυμνάσια και Λύκεια του Παλαιού Φαλήρου γιόρτασαν σήμερα 12/5/22 τις Φυσικές Επιστήμες με πειραματα, δράσεις, φωτογραφίες. Το σχολείο μας συμμετείχε με δύο ομάδες, την ομάδα ρομποτικής και την ομάδα Γεωλογίας μετά από πρόσκληση της Συντονίστριας Εκπαιδευτικού Έργου Φυσικών Επιστημών κας Μίνας Κοντογεωργίου.

Το Φεστιβάλ οργάνωσε  το 4ο ΠΕΚΕΣ, το 1ο ΕΚΦΕ Ν. Σμύρνης και ο Δήμος Παλαιού Φαλήρου. Τη μαθητική ομάδα συντόνισαν και συνόδευσαν ο κ. Φάνης Λιάσκος, Μαθηματικός, Υπ/ντης και η κ. Ολυμπία Τριπολιτσιώτου, Γεωλόγος. Τον πάγκο μας επισκέφθηκαν και  συνεχάρησαν ο Δήμαρχος Παλ. Φαλήρου κ. Φωστηρόπουλος, παράγοντες του Δήμου, πολλοί Συντονιστές Εκπαιδευτικού Έργου της Δ' Διεύθυνσης, εκπρόσωποι από το ΙΕΠ, Υπεύθυνοι ΕΚΦΕ αλλά και πολλοί συνάδελφοι με μαθητές άλλων σχολείων γειτονικών Δήμων.