Στις 21 Μαρτίου 2022 οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων Β3 και Β5 υπό την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών Ολ. Τριπολιτσιώτου, Γεωλόγου και  Νικ. Φάσσα, Μαθηματικού, συμμετείχαν στην υλοποίηση του πειράματος του Ερατοσθένη για τον υπολογισμό της ακτίνας της Γης.

Η δράση οργανώθηκε από την ΠΑΝΕΚΦΕ (Πανελλήνια ένωση υπευθύνων των  Εργαστηριακών Κέντρων Φυσικών Επιστημών). Η ημερομηνία που επιλέχθηκε δεν ήταν τυχαία: Κοντά στην εαρινή Ισημερία, οπότε ο Ήλιος βρίσκεται στον Ισημερινό.

Ο Ερατοσθένης ο Κυρρηναίος μέτρησε τη σκιά μιας ράβδου και με τη βοήθεια τριγωνομετρικών υπολογισμών όχι μόνο απέδειξε ότι η Γη είναι σφαιρική αλλά υπολόγισε επιλέον με  καλή ακρίβεια, την περιφέρεια της Γης και την ακτίνα της Γης. Περισσότερα για το πείραμα εδώ.

Οι μαθητές μας μέτρησαν με τη σειρά τους και πραγματοποίησαν τους υπολογισμούς με καλή ακρίβεια.

5οΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ ΑΤΤΙΚΗΣ