Aphaia Temple, Aegina DSC02823.jpg

Την ερχόμενη Παρασκευή, 12.05.2023 το σχολείο μας θα πραγματοποιήσει την ολοήμερη εκδρομή του. Οι μαθητές/ριες θα συγκεντρωθούν στο σχολείο στις

07:15 απ' όπου θα αναχωρήσουμε, μετά και το σχετικό έλεγχο της Τροχαίας, στις

07:30 για Πειραιά. Θα επιβιβαστούμε με τα πούλμαν στο οχηματαγωγό ¨Αχαιός¨ και στις

09:15 θα αποπλεύσουμε για το νησί της Αίγινας. Στο λιμάνι της Αίγινας θα παραμείνουμε για μία (1) περίπου  ώρα ώστε να επισκεφθούμε το Αρχαιολογικό Μουσείο και χώρο και στη συνέχεια το Ορφανοτροφείο που ίδρυσε ο Καποδίστριας για τα ορφανά των ηρώων της Ελληνικής Επανάστασης του 1821 στην πρώτη πρωτεύουσα του νεοϊδρυθέντος κράτους αλλά και το Ιστορικό & Λαογραφικό Μουσείο Αίγινας στο κέντρο της Πόλης. Τρεις μόνιμες εκθέσεις μπορεί να δει ο επισκέπτης του: το «χωριάτικο σπίτι», το «σπίτι του ψαρά» και το «αστικό αιγινήτικο σπίτι», που περιλαμβάνουν παλιά έπιπλα και αντικείμενα, γκραβούρες, πίνακες ζωγραφικής, παραδοσιακές και αστικές φορεσιές, δαντέλες φτιαγμένες με την τεχνική του κοπανελιού, είδη υφαντικής, γεωργικά εργαλεία, είδη αλιείας, σπογγαλιείας και μοντέλα καϊκιών σε μικρογραφία

Οι μαθητές /τριες θα περιηγηθούν στην Πόλη της Αίγινας και θα έχουν τη δυνατότητα να γνωρίσουν την τοπική οικονομία και τα τοπικά προϊόντα.

Στη συνέχεια, μετά από μιάμιση ώρα περίπου, θα αναχωρήσουμε με τα λεωφορεία προς τον Αγ. Νεκτάριο. Θα δούμε το σπίτι που ο Νίκος  Καζαντζάκης πέρασε μέρος της ζωής του, κυρίως πριν και κατά τη διάρκεια του Β΄Παγκόσμιου Πολέμου και θα επισκεφθούμε το σπίτι -εργαστήριο του  γλύπτη Καπράλου Χρήστου, που σήμερα λειτουργεί ως Μουσείο παράρτημα της Εθνικής Πινακοθήκης.

Θα συνεχίσουμε με τα λεωφορεία μας ως την Ι.Μ. Αγίου Νεκταρίου, όπου εκτός του τόπου άσκησης του Αγίου θα μπορέσουν να θαυμάσουν κι ένα νεώτερο Ναό, φημισμένο για την αρχιτεκτονική του χάραξη: ανήκει στον σπάνιο ρυθμό των Περίκεντρων Ναών (ροτόντα) ενώ θα υπάρχει οπτική επαφή με την Παλαιοχώρα.

13:00 θα φτάσουμε στο Ναό της Αφαίας . Ο Παυσανίας (2.30.3-5) αναφέρει το μύθο για την Αφαία και την ταυτίζει με την κρητική θεά Βριτόμαρτι - Δίκτυννα, άποψη που είναι σήμερα αποδεκτή από τους ερευνητές. Ο ναός κτίσθηκε γύρω στο 500-490 π.Χ. και είναι ο δεύτερος πώρινος, που οικοδομήθηκε στην ίδια περίπου θέση και με τον ίδιο προσανατολισμό.

Ολοκληρώνοντας την περιήγησή μας θα καταλήξουμε στο γραφικό λιμανάκι της Αγ. Μαρίνας όπου οι μαθητές/τριες θα έχουν ελεύθερο χρόνο να γευματίσουν και να ξεκουραστούν. Στις16:30 θα συγκεντρωθούμε στο χώρο στάθμευσης των λεωφορείων και θα κατευθυνθούμε προς την Πόλη της Αίγινας.

Στις 17:40, πάλι με το οχηματαγωγό ¨Αχαιός ¨, θα αναχωρήσουμε από το Λιμάνι της Αίγινας για να επιστρέψουμε στο σχολείο.

Για την μετακίνηση έχουν τηρηθεί όλα τα σχετικά που προβλέπονται στην ΚΥΑ 20883/ΓΔ4/2020.