HotelByzantio 3*

Βοημούνδου (Δόμπολη & Δωδώνης)

45332 Ιωάννινα

Τηλ: 2651 0 40453

www.byzantio-hotel

Αρχηγός Εκδρομής

Αγγούρης Βασίλειος τηλ. 6908235160

1η ημέρα:

Συγκέντρωση στο Σχολείο νωρίς το πρωί  06:30 . Επιβίβαση στο λεωφορείο και αναχώρηση για τα Ιωάννινα μέσω της κρεμαστής γέφυρας του Ρίου Αντιρρίου. Επίσκεψη στο Μουσείο της γέφυρας ,όπου θα ενημερωθούμε για την διαδικασία της κατασκευή της. Το μεσημέρι επισκεπτόμαστε στο Μπιζάνι το μοναδικό στην Ελλάδα Μουσείο Κέρινων Ομοιωμάτων, του φημισμένου Ηπειρώτη γλύπτη Παύλου Βρέλλη. Τα κέρινα ομοιώματα του Μουσείου, σε φυσικό μέγεθος, αναπαριστούν μορφές κυρίως της νεότερης ιστορίας σε τρεις θεματικές ενότητες: την Προεπαναστατική περίοδο (Κρυφό σχολείο, Ίδρυση της Φιλικής εταιρείας κ.α.) γεγονότα του 1821 (θάνατος του Αλί Πασά), Β’ Παγκόσμιος πόλεμος (γυναίκες της Πίνδου κ.α.)   Το απόγευμα επιστρέφουμε για βόλτα στα  Ιωάννινα και κατά τις 18:30 στο ξενοδοχείο μας. Δείπνο,  διανυκτέρευση.

2η ημέρα:

Πρωινό και αναχώρηση κατά τις 09:00 για το { νησάκι της Κυρά Φροσύνης } στην λίμνη Παμβωτίδα των Ιωαννίνων. Εκεί θα επισκεφθούμε την μονή των Φιλανθρωπίνων και το σπίτι του Αλή Πασά που έχει μετατραπεί σε μουσείο. Βόλτα στα στενά σοκάκια. Εν συνεχεία επιστροφή στην πόλη των Ιωαννίνων και θα ξεκινήσουμε για να επισκεφθούμε τα «κρεμμυδοχώρια» που βρίσκονται στην διαδρομή με κατεύθυνση προς Ηγουμενίτσα. Θα φθάσουμε στο χωριό Λίθινο και θα γνωρίσουμε το ξακουστό «Θεογέφυρο».Είναι το μόνο φυσικό γεφύρι στον κόσμο που αρχιτέκτονας ήταν η φύση και σώζεται μέχρι σήμερα αλώβητο. Βρίσκεται στον ποταμό Καλαμά και ενώ οι κατακτητές Τούρκοι και Γερμανοί, προσπάθησαν να το καταστρέψουν, ωστόσο η ομορφιά του τους απέτρεψε. Έτσι, στέκει μέχρι σήμερα αγέρωχο, διαφημίζοντας την παντοδυναμία της φύσης. Στη συνέχεια θα επισκεφθούμε την κοντινή στο «Θεογέφυρο», μονή Πατέρων. Πρόκειται για μοναστήρι του 16ου αιώνα, με το οποίο είχε διατηρήσει σύνδεσμο ο μεγάλος φιλέλληνας Λόρδος Βύρων. Γεμάτοι από αναμνήσεις και πλούσιες εικόνες, θα γνωρίσουμε τον νερόμυλο του Αχιλλέα , έναν παλιό μύλο, του 17ου αιώνα, που έχει μετατραπεί σε εστιατόριο και καφετέρια. Εκεί θα απολαύσουμε τις παραδοσιακές τοπικές λιχουδιές, στη σκιά των εκατοντάδων πλατανιών. Κατά τις 16:00  επιστροφή στα Ιωάννινα  και επίσκεψη στο  Χριστουγεννιάτικο χωριό ¨Αστερούπολη¨. Κατά τις 19:00  επιστροφή στο ξενοδοχείο  δείπνο , διανυκτέρευση ( Προαιρετική διασκέδαση στα Ιωάννινα ).

3η ημέρα:

Πρωινό και αναχωρούμε για τα πανέμορφα Ζαγοροχώρια όπου θα επισκεφθούμε το Μονοδένδρι, έναν από τους πιο σπουδαίους παραδοσιακούς οικισμούς της χώρας μας που διατηρείται όπως ήταν πριν 100 χρόνια χωρίς καμία αλλοίωση. Ένα δρομάκι οδηγεί στην άκρη του Βίκου, όπου βρίσκεται το παλιό μοναστήρι της Αγίας Παρασκευής. Από μια εξέδρα θα θαυμάσουμε την αρχή του φαραγγιού, σε βάθος εκατοντάδων μέτρων. Στην συνέχεια μπορούμε σε κάποιο από τα μαγαζιά του χωριού να απολαύσουμε τις παραδοσιακές πίτες και τον καφέ μας.  Επίσκεψη  στο  γεφύρι του Κόκκορη ή Νούτσου . Εν συνεχεία περιήγηση στο Κέντρο παραδοσιακής Βιοτεχνίας Ιωαννίνων ,προκειμένου να γνωρίσουν την παραδοσιακή Γιαννιώτικη τέχνη των χειροποίητων  αντικειμένων  Αργυροχοίας.

Κατά της 19:00  επιστροφή στο ξενοδοχείο  δείπνο , διανυκτέρευση ( Προαιρετική διασκέδαση στα Ιωάννινα ).

4η ημέρα:

Πρωινό αναχώρηση κατά τις 09:00 και αναχώρηση για δίωρη επίσκεψη στο  Μέτσοβο (σε αρχοντικά κλπ ).  Στην συνέχεια θα επισκεφτούμε  στα Μετέωρα  το μοναστήρι  του Αγίου Νικολάου Αναπαυσά. Φαγητό στην Καλαμπάκα και επιστροφή στην  Αθήνα με ενδιάμεσες στάσεις. Αργά το απόγευμα 19 : 30  άφιξη στον χώρο του σχολείου γοητευμένοι από την πληθώρα των εντυπώσεων.

www.vlassopoulostravel.gr

σταδιου 3 • συνταγμα • 10562

ΤΗΛ.: 210 3232200 • ΦΑΞ: 210 3232207

Αποτέλεσμα εικόνας για μετεωρα αγ νικολαος