Βραδιά του Ερευνητή στο ΕΜΠ

Παρασκευή 27 Νοεμβρίου 2020

ΕΘΝΙΚΟ ΜΕΤΣΟΒΙΟ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ

από το πρωί έως αργά το απόγευμα

Προσκαλούμε τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς του Σχολείου σας να παρακολουθήσουν και να συμμετέχουν διαδικτυακά στη Βραδιά του Ερευνητή 2020στο Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο!

Η Βραδιά του Ερευνητή στο ΕΜΠ, για μια μόνο μέρα το χρόνο προβάλλει το ερευνητικό έργο του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου και των Πανεπιστημίων της Αθήνας, στην Ελληνική κοινωνία και τον κόσμο.

Φέτος, για λόγους προστασίας της δημόσιας υγείας στον καιρό της πανδημίας COVID-19 οργανώνεται σε διαδικτυακή βάση.

Η Επιστήμη σας προ(σ)καλεί να γνωρίσετε διαδικτυακά τους Ερευνητές και να χαρείτε τη μαγεία της έρευνας!

Μεταξύ των ερευνητικών δράσεων που θα πραγματοποιηθούν, το ενδιαφέρον των μαθητών θα προσελκύσουν πρωτότυπα πειράματα με νανοϋλικά, εφαρμογές laser, μετρήσεις ραδιενέργειας, επιδείξεις ρομπότ, drones, μη καταστρεπτικών τεχνικών, τρισδιάστατων απεικονίσεων, γεωδαιτικών μετρήσεων, προσομοιώσεων από τη μοριακή μηχανική έως τη ναυσιπλοΐα, καθώς και πρωτότυποι σχεδιασμοί και έργα σε κάθε τομέα της επιστήμης.

Μαζί μας θα είναι ερευνητικές ομάδες του Πολυτεχνείου, των Πανεπιστημίων της Αθήνας, Πανεπιστημιακά Μουσεία, ομάδες νέων ερευνητών και νεοφυείς επιχειρήσεις.

Διασυνδεθείτε με το Πολυτεχνείο https://www.ntua.gr/ntuaren για να παρακολουθήσετε τη Βραδιά και τα επιτεύγματα της Έρευνας.

Τη φετινή χρονιά θα διεξαχθούν Διαγωνισμός Ζωγραφικής για τους μαθητές Δημοτικών Σχολείων και Διαγωνισμός Αφίσας για τους μαθητές Γυμνασίων και Λυκείων, με θέμα «η βιοασφάλεια απέναντι στον COVID-19».  Οι συμμετοχές θα υποβληθούν σε αντίστοιχες φόρμες στην ιστοσελίδα της Βραδιάς του Ερευνητή ΕΜΠ www.ntua.gr/ntuaren. Επίσης, θα διεξαχθεί ο καθιερωμένος Διαγωνισμός Φωτογραφίας στο instagram με θέμα «από την ερεύνα και την καινοτομία στην ανάπτυξη» και hashtag #ntuaren.

Απευθύνουμε ανοιχτή πρόσκληση προς όλους τους μαθητές και εκπαιδευτικούς, να συμμετάσχουν στη Βραδιά του Ερευνητή στο ΕΜΠ με την παρουσίαση και προβολή πρότυπων πειραματικών και ερευνητικών επιτευγμάτων τους. Δηλώνετε συμμετοχή στην ιστοσελίδα της Βραδιάς https://www.ntua.gr/ntuaren/

Ελάτε να ταξιδέψουμε μαζί στον συναρπαστικό κόσμο της έρευνας και της επιστήμης!

H επιστημονικά υπεύθυνη του έργου

Horizon 2020 ‘ARES – Attractive RΕsearchers in the Spotlight’ για το ΕΜΠ

Καθηγήτρια ΕΜΠ Αντωνία Μοροπούλου