«Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού: Δυνατότητες και Παραδείγματα»

Το 4ο ΠΕΚΕΣ Αττικής στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Προγραμματισμού, σε συνεργασία με την «Εθνική Συμμαχία» μία πρωτοβουλία της Γενικής Γραμματείας Ψηφιακής Διακυβέρνησης & Απλούστευσης Διαδικασιών, σας προσκαλεί

την Παρασκευή 16 Οκτωβρίου και ώρα 17:00-19:00,

σε προαιρετική τηλε-ημερίδα με θέμα:

Καλλιέργεια υπολογιστικής σκέψης και ψηφιακός γραμματισμός με διασκεδαστικό και ευφάνταστο τρόπο!

Η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού στοχεύει να φέρει εκπαιδευτικούς και μαθητές όλων των ηλικιών πιο κοντά στον προγραμματισμό, με ή χωρίς Ηλεκτρονικό Υπολογιστή, μέσω παιχνιδιών και απλών εφαρμογών.

Θα παρουσιαστούν ενδιαφέροντα παραδείγματα από εκπαιδευτικούς πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης!

Η πρόσκληση αφορά σε εκπαιδευτικούς Π.Ε. 60, Π.Ε. 70, και Π.Ε. 04, Π.Ε. 06, Π.Ε. 86.

Δείτε στις επόμενες σελίδες το πρόγραμμα και τις οδηγίες σύνδεσης.

Χαιρετισμοί Συντονιστών - Διεύθυνση Ψηφιακής Στρατηγικής

«Εισαγωγή και παρουσίαση βασικών σημείων EUCodeWeek», Δρ. Αθανάσιος Βαλιάκος Συντονιστής Εθνικής Ψηφιακής Συμμαχίας, Προϊστάμενος τμήματος Ψηφιακής Οικονομίας, Επενδύσεων και Ψηφιακών Δεξιοτήτων, Υπουργείο Ψηφιακής Διακυβέρνησης

«Προγραμματισμός και Τεχνητή Νοημοσύνη στις Φυσικές Επιστήμες», Αθανάσιος Γκουρμπής, Υπεύθυνος του 1ου ΕΚΦΕ Ν. Σμύρνης

«Παρουσίαση προτεινόμενης Δραστηριότητας για Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση EU Code Week», Μαρία Φλούρου, Σημείο Επαφής για την Ομάδα Επαγγελματίες ΤΠΕ της Εθνικής Ψηφιακής Συμμαχίας, Υπουργείο Ψηφιακής Διακυβέρνησης

Παρουσιάσεις ενδεικτικών παραδειγμάτων – εφαρμογών από τα σχολεία:

• Κωνσταντίνα Θεοδώρου, 18ο ΝΓ Αγ. Δημητρίου &Κομζιά Ευαγγελία 6ο ΝΓ Αγ. Δημητρίου, ΠΕ 60, «The Codally Team»
  • Αικατερίνη Γκόλτσιου, ΠΕ70, 12ο Δ.Σ. Αγ. Δημητρίου, «Κώδικας ως προέκταση της Γλώσσας και της Φυσικής»
  • Κωνσταντίνος Ορκόπουλος, ΠΕ86, 23ο Δ.Σ. Καλλιθέας, «Παίζοντας με το δυαδικό σύστημα»
  • Βασιλική Κάζη, ΠΕ86, 5ο Δ.Σ. Αλίμου, «Ψηφιοποίηση εικόνας: δημιουργώ και ανακαλύπτω τον κώδικα»
  • Άννα Κυρίτση, ΠΕ86, 3ο Γυμνασίου Μοσχάτου, «Παιχνιδομηχανή ανακύκλωσης»

«Παράδειγμα υποβολής δραστηριότητας στην ιστοσελίδα EUCodeWeek», Μαρία Φλούρου, Σημείο Επαφής για την Ομάδα Επαγγελματίες ΤΠΕ της Εθνικής Ψηφιακής Συμμαχίας, Υπουργείο Ψηφιακής Διακυβέρνησης

ΟΔΗΓΙΕΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ

Για την παρακολούθησή της, μέσω της πλατφόρμας Webex, οι ενδιαφερόμενοι/ες θα πρέπει να ακολουθήσουν τις ακόλουθες οδηγίες:

α. Παρακαλούμε να συνδεθείτε με τον παρακάτω ηλεκτρονικό σύνδεσμο τουλάχιστον 15΄-20΄ λεπτά πριν την ορισμένη ώρα έναρξης της τηλεδιάσκεψης:

β. Συνδεθείτε με όνομα και επίθετο (για να γνωρίζουμε ποιοι εισέρχονται στην αίθουσα), ή γράψτε το στο Chat.

Τα προσωπικά δεδομένα που θα δοθούν από τους συμμετέχοντες/ουσες θα χρησιμοποιηθούν από τους διοργανωτές μόνο για τους σκοπούς της συνάντησης (σύνδεση) και δεν θα διατεθούν σε κανένα άλλο φυσικό πρόσωπο ή εταιρεία και για κανένα λόγο.

Ο Οργανωτικός Συντονιστής

Νικόλαος Καμήλος