"Ο ιδανικός δάσκαλος είναι εκείνος που γίνεται γέφυρα για να περάσει απέναντι ο μαθητής του.

Κι όταν πια του διευκολύνει το πέρασμα, αφήνεται να γκρεμιστεί,ενθαρρύνοντας το μαθητή του να φτιάξει δικές του γέφυρες"

Νίκος Καζαντζάκης

5 Οκτωβρίου. Παγκόσμια Ημέρα Εκπαιδευτικών | ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΟΙΝΟΦΥΤΩΝ

Η 5η Οκτωβρίου γιορτάζεται κάθε χρόνο σε περισσότερες από 100 χώρες του κόσμου ως η Παγκόσμια Ημέρα Εκπαιδευτικού. Η μέρα καθιερώθηκε το 1994 από την UNESCO και τη Διεθνή Οργάνωση των Εκπαιδευτικών για να υπενθυμίζει σε όλους τον καθοριστικό ρόλο που διαδραματίζει η/ο εκπαιδευτικός μέσα στην κοινωνία, είτε αυτή/ός εργάζεται με παιδιά, έφηβους ή ενήλικες, σε μια μεγαλούπολη, είτε σε μια αυτοσχέδια σχολική αίθουσα κάποιου στρατοπέδου προσφύγων.

Η σημερινή μέρα σηματοδοτεί, επίσης, και τους αγώνες των εκπαιδευτικών για τη διεκδίκηση των δικαιωμάτων τους και την οριοθέτηση των υποχρεώσεών τους, ενώ αναδεικνύει, παράλληλα, το ρόλο τους στη διαμόρφωση του αύριο.

Το φετινό θέμα της επετείου είναι: «Εκπαιδευτικοί: Η Ηγεσία σε κρίση, επαναπροσδιορισμός του μέλλοντος» (“Teachers: Leading in crisis, reimagining the future”). Πηγή: www.especial.gr
“Teachers: Leading in crisis, reimagining the future” Πηγή: www.especial.gr